Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 23 z dnia 09.06.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wybory do Europarlamentu - wyniki z naszego powiatu
Firmy i ludzie bliżej siebie
Droga do wolności
Duża sortownia w Chojnie?
Sukces po latach
Długa lista skarg
Program Dni Chojny
Orlik droższy
Ochrona budynków glinianych w gminie Cedynia
Sport

Droga do wolności

Margarete Join-Lambert przywiozła do Bań słynny plakat sprzed polskich wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Jak powiedziała, po raz pierwszy zobaczyła go w biurze Bronisław Geremka.
Coroczny festyn w Baniach tym razem rozpoczął się od polsko-niemieckiego spotkania pt. "Wspólna droga do wolności" w 20. rocznicę Okrągłego Stołu i upadku Muru Berlińskiego. W sobotę przyjechała liczna grupa z partnerskiej miejscowości Gerswalde, leżącej w sąsiedzkim powiecie Uckermark. Mija właśnie 6 lat od podpisania umowy o współpracy obu tych gmin. Obecnie złożyły one do Interregu wspólny wniosek o dofinansowanie remontów swych domów kultury i renowacji bańskiego parku. Wśród gości była też Margarete Join-Lambert - przedstawicielka stowarzyszenia Haus Neudorf (Neudorf leży koło Gerswalde). W maju odznaczona została przez premiera Brandenburgii Dyplomem Europejskim za zaangażowanie we współpracę niemiecko-polską (o innych laureatach tego wyróżnienia pisaliśmy przed tygodniem). Zajmuje się ona m.in. wymianą młodzieży i taki projekt planuje też zrealizować z władzami Bań.

Nauczyciel gimnazjum Andrzej Wołoszyn przedstawił gościom bogato ilustrowaną prezentację o roli ruchu Solidarność i Okrągłego Stołu w upadku komunizmu w Europie Środkowej. Potem uczestnicy spotkania dzielili się swymi wspomnieniami z 1989 roku. Jak zaznaczyła Monika Thomas, życiorysy Niemców z byłej NRD są różne. Ona sama jako nauczycielka propagowała oficjalną ideologię partyjną. - Po przełomie długo byłam bezrobotna, a jedna z moich córek znalazła pracę dopiero w dalekim Düsseldorfie - mówiła. Były też głosy o tym, że historyczny przełom wywołał upadek przemysłu w NRD, a zwłaszcza pegeerów. Ale inny były nauczyciel stwierdził: - Przekonaliśmy się, że nie można dłużej stawiać ideologii nad ekonomią.

Zasłużeni dla Gminy Banie: Marian Karbownik i Józef Borsuk
Na scenie w parku wójt Teresa Sadowska i przewodnicząca Rady Gminy Danuta Zawadzka-Zając uhonorowały tytułami "Zasłużony dla Gminy Banie" Józefa Borsuka z Tywicy (wielokrotnego medalistę krajowych i międzynarodowych zawodów dla lekkoatletów-weteranów) i Mariana Karbownika ze Swobnicy (byłego długoletniego dyrektora SP w Swobnicy, potem także wójta Bań, autora ogólnopolskich sukcesów swych uczniów w turniejach bezpieczeństwa w ruchu drogowym). Ponadto wicemarszałek województwa Wojciech Drożdż uhonorował miejscowego rolnika Tadeusza Majera odznaką Gryfa Pomorskiego.
Wśród wielu wykonawców na scenie wystąpił z recitalem zespół z Gerswalde, grający na instrumentach dętych.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska